Žadatel *

Vaše jméno *

Telefon *

Váš e-mail

Měsíční příjem *

Pracovní poměr *

Okres *

Jsem majitel nemovitosti *

Exekuce

Insolvence

Požadovaná výše půjčky

Účel půjčky

Sohlasím se zpracováním osobních údajů

Téměř každý z nás zná pojem slova hypotéka.

Hypotéka nebo-li hypoteční úvěr je úvěr využívaný k získání nemovitosti, případně k její rekonstrukci, výstavby, k pronájmům či jiného druhu jejího financování. Hypoteční úvěr pro banky zprostředkovávají finanční poradci a makléři. Vzledem k faktu, že samotná životnost nemovitosti převyšuje dobu jejího splácení, je hypoteční úvěr považován za tzv. zdravé zadlužování.
Splácí se většinou měsíčně a po dobu splácení hypotečního úvěru se výše měsíčních splátek převážně nemění. Takové splácení se nazývá splácení anuitní, mění se zde pouze poměr mezi jistinou a splátkou úroku. Můžeme se setkat ale i se splácením progresivním, degresivním a hypotečními úvěry nesplácené měsíčně, nýbrž jednorázovně z jejího výnosu.
Délka splácení hypotéky se odvíjí od věku jednotlivých žadatelů, převážně ji však lze získat na 5 – 30 let. Díky možnosti dlouhodobému splácení hypotéky a možnosti nastavení splátek dle svých možností a tudíž menším, snesitelnějším měsíčním výdajům, je hypotéka velmi populární.

Hypotéky dle doby fixace

Krátké či dlouhé splácení hypotéky?

Jistě si tu otázku položil každý z vás, kdo o hypotéce uvažoval nebo s ní přišel do kontaktu.
Delší doba fixace je každopádně bezpečnější. Ale výhodnější? To pravděpodobně ne…
Úrokové sazby bývají v takových případech vyšší, než u hypoték s krátkou dobou fixace. Je tomu tak hlavně z důvodu zajištění zdrojů na delší dobu, které samozřejmě musí banka zaplatit. Takže vyšší úrokové sazby jí vydané peníze vrátí. Je tedy zřejmé, že dlouholetá hypotéka se vám nevyplatí. Ovšem je to právě pocit klidu a bezpečí, který vás přesvědčuje pro volbu desetileté fixace vašeho hypotečního úvěru.
Naopak ani jednoletá fixace hypotéky není v dnešní době velmi populární. Vyšší měsíční splátky, ačkoli s nižší úrokovou sazbou, si dnes může dovolit opravdu jen málokdo.
Nejoblíbenější a nejvyužívanější délkou fixace hypotéky se stává převážně pětiletá fixace.
Rozmezí nabízených hypoték se pohybuje od jednoho roku až po třicetileté splácení hypotéky. Ovšem doba fixace bývá od jednoho roku až po patnáct let. Ve vyjímečných případech až dvacet let.

A podle čeho se taková nejdelší doba splácení stanoví?

Většina bank dbá na to, aby klient měl hypoteční úvěr splacený, než odejde do důchodu. Splácí se, jako u většiny jiných úvěrů, měcíčními splátkami ke dni, který je stanoven ve smlouvě o hypotečním úvěru.
Jednorázové splacení hypotéky bývá ve většině případů sankciováno nemalou částkou.

Refinancování hypotéky

Chcete splatit svou hypotéku jiným hypotečním úvěrem od jiné banky?

Tak potom chcete svou hypotéku refinancovat.
Z pravidla se jedná o to, že po uplynutí doby fixace, která bývá poskytována od jednoho roku do převážně deseti let, se rozhodnete svou hypotéku splatit jednorázově.
Avšak, jelikož je jednorázová předčasná splátka poněkud nemalou částkou sankciována, rozhodnete se využít nabídky jiné banky. Ta většinou nabízí jiné, pro vás výhodnější, podmínky. Takže ona jiná banka splatí váš zbývající úvěr bance stávající za vás a vy poté splácíte svůj nový hypoteční úvěr bance nové.

A kdy se pro refinancování hypotečního úvěru rozhodnout?

Třeba v případě, kdy objevíte jinou, pro vás výhodnější nabídku u jiné banky. Může nabízet nižší úrokové sazby nebo třeba delší dobu splácení hypotečního úvěru a tím snížení měsíčních splátek.
Refinancovat ovšem můžete i své vlastní vynaložené zdroje, pokud jste platil část nemovitosti z vlastních prostředků. Vlastní investované prostředky můžete posléze uvolnit pro svou vlastní potřebu či jiné investice.

A co vás bude stát vyřízení refinancování hypotéky?

Pokud si zajistíte nezávislého hypotečního makléře, tak ušetříte spousty času s vyřizováním. K tomu ještě ušetříte zhruba 30 000 korun, protože banky již převážně nepožadují poplatek za poskytnutí hypotečního úvěru. Další peníze ušetříte, pokud jste si uchovali odhad nemovitosti. Pokud totiž není starší pěti let, nový nebudete potřebovat. A navíc banka původní nebude žádat žádnou sankci za předčasné splacení úvěru v případě, že jste se při končení fixační doby rozhodl, svůj úvěr refinancovat.

Ručení u hypotéky

Jak jistě vítě, základ toho, aby jste získali hypotéku musíte něčím ručit.

Ideální by pro vás jistě bylo ručit objektem, který by byl o dražší, než vámi požadovaná částka od bankovní instituce. Poté by jste totiž neměli tak vysokou úrokou sazbu. Pokud objekt, který zastavujete nemá vyšší cenu, nebo v případě, že žádný takový objekt ani nemáte k dispozici, je samozřejmě možné ručit i nemovitostí, kterou si pořizuje.
V tomto případě to jistě nebude tak jednoduché. Může totiž nastat spousta komplikací při vyřizování. Spousta papírů, dokumentů a potvrzení bude třeba k vyřízení a k tomu jistě bude potřeba pořádná dávka trpělivosti.
Pokud trpělivostí příliš nepřekypujete, bude pro vás možná lepším řešením hypotéka nebankovní, u které není zapotřebí takové množství dokumentace a ověřovacích listin. Samozřejmě ani u jedné z hypoték, tedy u bankovní i u nebankovní hypotéky, nesmí váznout zástavní právo žádné třetí osoby. Zkrátka dvě osoby nesmí ručit stejnou nemovitostí, pokud ani jeden hypoteční úvěr není již splacen. Hlavně z tohoto důvodu požaduje banka od žadatele hypotéky výpis z katastru nemovitostí, protože právě tam jsou tyto skutečnosti uvedeny.
Také nemovitost, kterou se chystáte ručit, musí být na území České republiky, jinak ji banka jako vaši zástavu k hypotečnímu úvěru, v žádném případě neuzná.
Pokud ovšem obě tyhle podmínky splňujete, pak je to první krok k řádnému vyřízení hypotéky. A z té, jak určitě víte, se dá nakonec pořídit, co jen budete potřebovat. Mít střechu nad hlavou je totiž základem všeho.

Seznam institucí poskytujících hypotéky:

 • Česká spořitelna, a.s.
 • Československá obchodní banka, a.s.
 • GE Money Bank, a.s.
 • Hypoteční banka, a.s.
 • ING
 • Komerční banka, a.s.
 • mBank
 • Raiffeisenbank, a.s.
 • UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
 • Volksbank CZ, a.s.
 • Wüstenrot hypoteční banka, a.s.

Máte zájem o bližší informace? Pošlete nám svůj dotaz, my Vás budeme kontaktovat.